Mech

MECH , bez této rostliny si asi žádný pěstitel nedokáže prezentaci bonsají představit. Krásná mechová pokrývka vypadá u bonsaje opravdu nádherně a podtrhuje a umocňuje kořenové náběhy stromku(nebari) a posiluje celý estetický dojem při celkovém pohledu na bonsaj. Na zamechování rostlin panují rozdílné názory. Zamechovaný povrch substrátu udržuje rostlině déle vláhu, ale na druhou stranu brání přístupu vzduchu ke kořenům ,což je nežádoucí. Udržet krásnou mechovou pokrývku na rostlině a to hlavně v létě je opravdový problém a kdo si myslí , že je to jednoduché, tak ten se velice plete,je to skoro úplná věda.

Aby mech prosperoval musí být neustále vlhký ,nesmý být vystavován dlouhodobě přímému slunci nejlépe však žádným slunečním paprskům neboťvelice snadno a rychle zasychá .Na druhou stranu je ale skoro nezničitelný. Mechy mají rádi vlhko, ale přesto mnoho druhů přežívá i dlouhá, velmi suchá období. Jedním z důvodů je, že si dovedou v buňkách vytvořit velkou zásobu vody a během prvních dnů nebo týdnů velkého sucha čerpají z této rezervy. Když už vodu téměř vyčerpaly, upadnou do vegetačního klidu. Listy se stočí, aby se zbylá vlhkost nevypařovala . Celá rostlinka seschne, zhnědne a vypadá, jako by odumřela. Zůstává v ní však stále jiskra života. Jakmile se vrátí déšť i na první pohled suchý mech se velice rychle zazelená, takřka přes noc obživne.

Mech  

Mech   Nejlépe je povrch zamechovat již narostlým mechem, který sebereme venku. O vhodném mechu si povíme až dále. Mně se osvědčil velice jednoduchý způsob jak poměrně rychle obnovit zaschlý mechový porost . Celou misku postavíme do vysoké trávy nebo do trávy alespoň tak vysoké ,aby mechový povrch byl chráněn před paprsky slunce ,ale na rostlinu aby již sluníčko částečně dopadalo. V dolní části vysokého travnatého porostu se poměrně hodně drží vlhkost a stálá teplota což je pro růst mechu ideální. Samozřejmě nesmíme nechat takto misku za tropických dnů ,to je nutno rostlinu umístit do stínu, ale samozřejmě nejenom kvůli mechu,na slunci dokáže substrát v poměrně velké misce vyschnout na troud i za pár hodin.Většina pěstitelů zamechovává povrch rostlin pouze krátce a to většinou před prezentací rostlin na výstavách a poté mech opět sundavá. Mech částečně zabraňuje provzdušńování substrátu ale na toto jsou různé názory.

Mech je možno množit více způsoby.Jak již bylo zmíněno můžeme mech nasbírat ve volné přírodě poklást jím povrch substrátu nebo jeho část a přitlačit nař. špachtlí,před tím se dopuručuje substrát na povrchu trochu zkypřit , aby se s vrstvou mechu propojil. Druhý způsob který je poměrně často používán je nasbírat mech nechat ho usušit doslova na troud a posypat jím vrchní vrstvu substrátu a poté zapravit do povrchu a opět špachtlí trochu přimačkat. Mech   Pakliže budeme dodržovat již zmíněné podmínky pro jeho růst po čase se nám na povrchu vytvoří krásná souvislá mechová pokrývka. Jako podklad pod mech doporučuji ze zkušenosti povrch substrátu posypat hlínou (nejlépe rašelina s hlínou) smíchanou s pískem 1:1. Při zamechovaném povrchu nastává také trochu problém s hnojením. Při aplikaci hnojiv zálivkou to mechu nesvědčí a začíná hnědnout nebo zasychat doporučuje se hnojit v malých (polovičních)dávkách než je uvedeno na příbalovém letáku. Pozor ,toto samozřejmě nemusí platit pro všechny druhy hnojiv. Nejlépe je toto si vyzkoušet. Mech v podstatě tímto způsobem nemůžete zahubit , protože jestliže takto zahubíte mech je téměř jisté, že jste hnojení hodně přehnali a pravděpodobně dojde ke spálení kořenů rostliny a k jejímu následnému úhynu.

A teď to nejduležitější a to jaký mech zvolit. Je hodně druhů mechů a vlastně ani neznáme jako laici jejich názvy. Pro nás je podstatné , že prozamechování rostliny se nehodí skoro všechny druhy lesních mechů na rostlině jim totiž nedokážeme vytvořit podmínky z jejich domácího lesního prostředí a téměř s jistotou by nám uhynuli nebo nepřirostli nebo při nejlepším neprosperovali a rostlinu by spíše esteticky poškozovali.

Mech  
Mech  
Mech  
Mech  

krásné mechové polštáře na které narazíme v lese a která nás lákají k použití jsou však pro naše potřeby zcela nevhodné

Ideální je mech který nasbíráme z extrémních míst kde roste dlouho např. z kamenů, zídek,starých břidlicových a eternitových střech, dlaždic atd. ,mech zde bývá nízký, hustý ,sytě zelený, rostoucí v malých či větších polštářcích. Takovýto mech je odolný a prosperuje i na povrchu substrátu. Mech   Nejlépe je takovýto mech vidět na jaře a na podzim kdy je dostatek vláchy a vlhkosti. V těchto obdobích si ho můžeme nasbírat i do zásoby ,dát na plech , tác nebo dřevěné bedýnky , umístit do stínu , někam k zemi,kam za celý den nedopadají sluneční paprsky, pravidelně rosit ,nehnojit . Mechům nejlépe vyhovuje teplota mezi 12-15 st. C a stinná a vlhká místa. POZOR! K rosení a zalévání používejte výhradně dešťovou vodu jakmile použijete vodu z veřejné vodovodní sítě která je tvrdá tak mechy okamžitě reagují na vápenné soli ,které jsou v této vodě obsažené a strádají. Jak vidíte taková na první pohled jednoduchá záležitost , ale zkuste to. Přeji vám mnoho úspěchů.

Druhá tvář mechu

V případě že rostline je udržována trvale ve vlhku naroste však mech i na hmínku a větvích , toto je samozřejmě nežádoucí z estetického hlediska.Existují dva způsoby jak mech z rostliny odstranit a to buď cestou mechanickou nebo cestou chemickou. Při mechanickém odstraňování hrozí při použití násilí porušení kůry(borky), je nutno použít nejlépe měkký kartáček na zuby a pomalu borku mechanicky očistit. V případě , že mech nebo lišejník je již do kůry vrostlý (přirostlý)je nutno povolat na pomoc chemii. Použijeme jakýko-li měďnatý fingicid např. Kuprikol a mech jím potřeme . Dáváme pozor ,aby nám roztok nenatekl do substrátu. Mech by měl za několik dnů odumřít a potom by měl jít lépe mechanicky očistit.Toto můžeme opakovat i vícekrát s cca týdenní pauzou,hlavně nespěchat. Je samozřejmě lépe použít mechanickou cestu bez použití chemie , ale toto asi nemusíme zdůrazňovat.

Pozn: V našem internetovém obchodě je prodáván mech který jsme dostali z Kanady také usušený, ani přesně nevíme co je to za druh ale výborně se nám osvědčil. Nabízíme ho v sušené formě. Každý rok jej množíme. Je zárukou opravdu kvalitní mechové pokrývky. Při zakoupení rostliny dostanete malou dávku sušeného mechu k rostlině zdarma.

Máte i vy nějaké zkušenosti s pěstováním mechové pokrývky pošlete nám je formou fotek nebo článku , umístíme je do naší sekce VAŠE OBRÁZKY A VIDEA BONSAI . Budeme rádi za jakýkoliv nový poznatek.

(c) Bonsai Nebari - bonsai - bonsaje | Mapa webu | Internetové obchody | Odkazy | webdesign ABweb.cz