Přesazování bonsají

O přesazování toho bylo hodně napsáno a na složení substrátů panují velké názorové rozdíly. Já sem byl z této problematiky velice zmaten a trvalo mi nějaký čas než jsem si tuto problematiku ujasnil ke svojí potřebě. Skoro v každé odborné literatuře najdete rozdílné složení substrátu. Nebudu zde vyjmenovávat různé možnosti a složení směsí podle mého názoru to pro nás amatéry stejně nemá praktický význam. To co bude dále popsáno jsou pouze moje zkušenosti tak jak jsem si je přebral a vyzkoušel sám.

Jehličnany přesazuji od poloviny srpna do jeho konce a ještě začátkem září, listnáče zásadně na jaře v druhé polovině března do poloviny dubna. Na dno misky nebo květináče do otvorů upevním síťku aby se neodplavoval substrát a nasypu cca 1cm vrstvu hrubého přesátého písku nebo štěrku jako drenážní vrstvu kvůli odvádění vody /kamínky cca 5mm/. Na tuto vrstvu nasypu ještě cca 5mm říčního písku aby se mi substrát nedostával do drenáže. Pak nasypu vrstvu substrátu který mám připraven /nejprve proseju abych ho zbavil velkých kousků/. Dále umístím do misky stromek který ještě mohu přikotvit drátem k drenážním otvorům v misce než zaroste aby se nevyvracel a dále pozvolna zapracovávám dřevěnou hůlkou substrát mezi kořeny. Jako vrchní vrstva /cca 5mm/ slouží na jemno přesátý substrát, který smíchávám ještě s pískem 1:1 a s drceným suchým mechem.

Substrát nesmí být mokrý ale sypký ,aby se dal dobře zapracovat mezi kořeny. Při přesazování nesmíme vždy zapomenout na zakrácení kořenové soustavy ,aby se vytvořil nový prostor v misce. Při zakracování kůlového kořenu jsme vždy opatrní aby jeho zakrácení nemělo katastrofický vliv na rostlinu,raději pomalu a jistě každý rok o max. 1/4.Ideální stav je když rostlina má plochý kořenový bal. Při zakrácení kůlového kořenu přebírají jeho funkci boční kořeny potom rychleji sílí. První tři týdny až měsíc po přesazení rostlinu necháváme ve stínu a zásadně nehnojíme.

Substrát:

Odborní pěstitelé používají k pěstování akadamu což je speciálně upravovaná jílovitá zemina dovážená z Japonska, která je však pekelně drahá, ale odborníci Vám řeknou, že není nic lepšího a mají pravděpodobně pravdu. Možná mají pravdu, ale pro průměrně vydělávajícího občana by se tato kvalita mohla stát finančně osudnou. Já chodím do lesa na hrabanku /nejlépe pod buky/. Tu pak smíchám se zeminou, kterou nahrabu na louce z krtinců /kvalitní zemina bez plevelů/ v poměru 1:1 a přidám jeden díl rašeliny a jeden díl písku. V případě jehličnanů dávám 2 díly písku .Pravděpodobně to není asi ideální složení ale mým rostlinám se celkem daří. Samozřejmě, že musím pravidelně přihnojovat.

Tuto mou radu berte prosím z rezervou a můžete sázet do jiných substrátů i průmyslově vyráběných které jsou na trhu. Pravděpodobně tím nic nezkazíte. Doporučuji se však alespoň trochu přidržet literatury nebo osvědčených návodů. Radikální experimenty by se Vám nemusely vyplatit nebo by mohly být ke škodě Vašich rostlin.

(c) Bonsai Nebari - bonsai - bonsaje | Mapa webu | Internetové obchody | Odkazy | webdesign ABweb.cz